V posledních letech dochází k výraznému útlumu nočního života ve velkých světových městech. Mnoho nočních klubů zavírá své brány, což je způsobeno rostoucími náklady, poklesem turismu, menším zájmem generace Z o tradiční klubovou scénu a rostoucí popularitou hudebních festivalů.
Analýza Financial Times ukazuje, že mezi lety 2014 a 2024 klesl počet akcí, které probíhají po 3. hodině ranní, ve 12 z 15 sledovaných mezinárodních měst. Tento trend je patrný v metropolích jako Berlín, Barcelona, Melbourne a New York. Například v Melbourne, často označovaném za hlavní město živé hudby, došlo za poslední dvě dekády k uzavření více než 100 nočních klubů. Kromě toho přísnější předpisy, zejména po pandemii COVID-19, kladou na kluby další tlak.
Zároveň získávají na popularitě denní akce a festivaly. Mike Vosters, zakladatel Matinee Social Clubu, uvádí, že jeho podvečerní akce v New Yorku, původně zaměřené na mileniály, přitahují stále více účastníků ve věku kolem 20 let (akce končí většinou dříve jak o půlnoci). Tento posun připisuje kulturnímu odklonu od "bottle service" klubů směrem ke zdravějšímu a vyváženějšímu životnímu stylu.
Ať se to může zdát divné, tak navzdory těmto informacím, elektronická hudba nadále prosperuje. Zpráva International Music Summit uvádí, že průmysl v roce 2023 vzrostl o 17 % a dosáhl ročního obratu 11,8 miliard dolarů. Počet míst konajících více než pět akcí ročně vzrostl mezi lety 2014 a 2024 o 60 % v 15 sledovaných městech a počet vystoupení umělců se během tohoto období téměř zdvojnásobil.
Tento vývoj naznačuje, že i když tradiční noční kluby čelí obtížím, poptávka po elektronické hudbě a živých vystoupeních zůstává silná, přičemž se mění formy a časy, kdy si lidé tuto hudbu užívají.
Comments